Õpetajad Lisett Kruusimäe ja Maria Tyutina inspireeruvad õppijatest

Saame tuttavaks Tallinna Majanduskooli õpetajate Lisett Kruusimäe ja Maria Tyutinaga, kes majanduskooli õpilastele foto-, video- ja helimaailma võimalusi ja saladusi avavad.

Millega tegeled Tallinna Majanduskoolis?

Lisett: Olen peamiselt turundajatele ja sotsiaalmeedia spetsialistidele fotograafia õppejõuks.

Maria: Õpetan Tallinna Majanduskoolis heli- ja videotöötlust.

Millega eelnevalt tegelenud oled ja kuidas Tallinna Majanduskooli jõudsid?

Lisett: Olin peale gümnaasiumi lõppu natukene segaduses, et mida oma eluga siis peale hakata. Mingi hetk avastasin Tallinna Majanduskooli ja tegelikult proovisin kahel aastal siia sisse saada ning teisel aastal see ka õnnestus. Lõpetasin 2019. aastal sotsiaalmeedia spetsialisti eriala. Aasta hiljem kirjutas mulle majanduskooli tolleaegne foto- ja videograafia õppejõud, Sergei Kibus, ning pakkus mulle õpetamise väljakutset. Esimese hooga vastasin eitavalt, aga kui selgus, et Maria hakkab majanduskooli õppijatele õpetama videot, olin kohe valmis väljakutse vastu võtma.

Maria: Enne Tallinna Majanduskooli jõudmist olin vabakutseline foto- ja videograaf. Huvi selle valdkonna vastu avastasin andragoogika bakalaureseõpingute jooksul. Sergei pakkumises õpetamine üle võtta, nägin väärtuslikku võimalust ühendada loomevaldkonna ja andragoogika teadmisi.

Mis on Sinu töö juures see miski, mis paneb jätkuvalt silma särama ja miks just majanduskoolis?

Maria: Endiselt võin ennast nimetada alustavaks täiskasvanute õpetajaks ning iga loeng on mõnes mõttes avastamata ala. Kindlasti ma ei eelda, et aastate pärast kõik on avastatud ja tean kõike õpetamisest. Teema, mida õpetan, on ise ka pidevas muutumises ning sellega muutuvad ka õppijate ootused ja vajadused.

Minu suurimaks inspiratsiooniallikaks on meie kooli õppijad ja kolleegid. Millegi uue õppimisel mõtlen õppijatele ja ootan suure põnevusega, et saaksin uusi teadmisi nendega jagada. Minu jaoks on õpetamine Tallinna Majanduskoolis eelkõige koostöö õppijatega ning nende toetamine isiklike ideede elluviimisel – see paneb minu silma särama.

Lisett: Jah, see avastamata ala on täiega tõsi! Iga tunni ja iga grupiga kooruks nagu täiesti uus maailm lahti.

Minu jaoks on see nii lahe, et igal kursusel on keegi, kes tegelikult on fotograafiast väga huvitatud, aga ei ole kunagi kaamerat kätte võtta julgenud. Imeline on näha seda tagasihoidlikkust esimesel tunnil ja siis seda maagiat, mis kaamerast kursuse lõpus välja koorub.

Olen 100% nõus Maria mõttega, et see on nagu koostöö õppijatega ja meie õpetajatena toetame nende isiklikke ideid, anname julgust ja ideid nende elluviimiseks. Ma ei tea kuidas, aga majanduskooli kuidagi satuvad sellised toredad inimesed.

Kellel soovitaksid majanduskooli õppima tulla?

Lisett: Majanduskool on suhteliselt ideaalne kõigile, kes otsivad nii elus uut pööret kui neile, kes tahavad ennast lihtsalt natukene harida. Kursused on intensiivsed, aga seda väärt.

Maria: Ühinen Lisetti mõttega, et igaüks, kellel on soov õppida, leiab enda jaoks sobiva kursuse – kas siis pikemaajalise õppe või pisikese õpiampsu näol. Olen näinud pealt, kuidas õppegrupid kokku kasvavad ja loovad uue professionaalse kogukonna. Kui soovid saada uusi teadmisi ja lisaks ka tähenduslikke inimesi oma ellu, siis see õpe sobib Sulle.

Millega lisaks siin toimetamisele veel tegeled? On Sul põnevaid hobisid?

Maria: Kui ükskord hobist on saanud töö, siis on väga raske midagi sama silmapaistvat kõrvale luua. Aga mulle meeldib lisaks oma põhitegevusele võtta aega sportimiseks, näiteks minna jooksma või mängida padelit. Võimalusel lähen hea meelega ka reisile. Isegi pisem keskkonnavahetus naaberlinna külastamise näol, annab juba piisavalt palju uut energiat.

Reisimise ja lihtsalt kulgemise ajal olen avastanud palju inspireerivaid kohti ja ruume, millest kasvas välja üks pisike kõrvalprojekt: Inspireerivad Ruumid. Sinna kontole kogun jäädvustusi erinevatest kohtadest, mis mind ennast inspireerivad ja hea tunde tekitavad.

Lisett: Põhitoimetamiseks on mul enda vabakutselise elu fotograafina. Iga päev toob midagi uut ja huvitavat, sest lisaks fotoprojektidele on mul paar salaprojekti ka (okei tegelikult need ei ole saladused, need on Meeleruum ja Koogikahvel) ning lisaks teen vahel klientidele disaine ja kodulehti. Ma ei ole väga sportlik ja mulle meeldib kodus istuda, seega võibolla võib põnevaks “hobiks” nimetada seda, et üritan elada nii jäätmevabalt kui tänapäeva tarbimiskultuur lubab, vahel kirjutan sellest ka instas ja blogis.

Kelleks unistasid lapsena saada?

Maria: Mäletan, et lapsena “proovisin” enda peal erinevaid ameteid ja ükski polnud see õige. Ka pärast keskkooli olin natukene karjäärialaselt eksinud, mille tõttu jäi peale keskkooli lõpetamist 3 aastat õpingutes vahele. Tol hetkel oli see pigem erand, et ei mindud kohe edasi õppima. Mul on hea meel, et tänapäeval võtavad noored teadlikult ette vaheaastaid ja annavad endale aega iseenda avastamiseks. Mulle alati meeldis õppida ja loovalt ennast väljendada. Tänu andragoogika õpingutele olen tagasi saanud oskuse teadlikumalt unistada rollidest, mis oleksid kooskõlas minu iseloomuomaduste ja looduse poolt antud võimetega.

Lisett: Peale gümnaasiumi lõpetamist ei olnud mul selget teadmist, mida edasi teha, aga TMKs õppides oli kursusekaaslastel oma firmade jaoks pilte vaja ja sealt kujuneski välja fotograafiahuvi. Väiksena tahtsin saada baleriiniks ja *trummipõrin* õpetajaks. Aastatega kasvas mu ärevus nii suureks, et matsin selle idee maha, aga siin ma nüüd olen.

Suvel viisid Lisett ja Maria majanduskoolis läbi fotopäeva, mille tulemusena valmis õpilastele õppematerjal.
Vaata ja kuula videost, mida fotopäeval tehti ja miks.