Miks valisin õpinguteks sotsiaalmeedia spetsialisti eriala | Annli Heinsalu

Räägime II kursuse sotsiaalmeedia spetsialisti õpilasega Annli Heinsaluga õppimisest, tema erialavalikutest ja teekonnast kutseharidusse. Peatselt avanevad taas sisseastumisvõimalused Tallinna Majanduskooli erialadele, loe lähemalt kuidas meieni jõutakse.

 

Kuidas jõudsid Tallinna Majanduskooli?

Alustasin Tallinna Majanduskoolis õpinguid 2020. aasta sügisel sooviga oma seniseid oskusi täiendada. Selleks ajaks oli mul ülikooliõpingutest möödas juba pea 5 aastat ning tundsin taas, et on õige aeg õppija rolli astuda. Kooli kodulehel erinevate õppekavade kirjeldusi vaadates haakus minu huvide ja vajadustega eelkõige sotsiaalmeedia spetsialisti eriala, mis saigi üheks ja ainukeseks, kuhu otsustasin sisseastumisavalduse saata. Eriala kirjelduses pani mu silma särama lugude jutustamine ja lubadus, et sotsiaalmeedia spetsialisti eriala annab sulle kaasa tööriistakasti, kuidas oma lugudega just endale sobiva sihtrühmani jõuda.

Mis tõi Sind taas õppima?

Minu enda lugu õppimisest on olnud üks põnev lõputu teekond: vaadates tagasi oma päris koolitee algusesse, on mulle õppimine alati meeldinud. Teadmine, et õpitakse endale ja oma huvist lähtuvalt, sai mulle selgeks juba varakult, aga tuli tugevamalt päevakorda ajal, mil oli vaja teha esimene suurem valik – mis saab peale gümnaasiumi? Ma ei valinud edasiõppimiseks kohe ülikooli, vaid seadsin sammud hoopis välismaale, elades Türgis ja toetades ühe MTÜ tegevusi nii kohalikus kui ka rahvusvahelises noorsootöös. See kogemus andis mulle põhja edasiõppimiseks ülikoolis ja on toonud mind nüüd kutseharidusse. Tänu oma väliskogemusele olen nüüdseks enam kui 9+ aastat töötanud rahvusvaheliste ja kohalike haridusprojektide koordinaatorina Continuous Action MTÜ-s ning sidunud oma karjääri hariduse ning sealhulgas mitteformaalse õppega. Tundsin ükshetk vajadust oma oskusi arendada, et põnevad haridusprojektid jõuaksid rohkemate inimesteni ja see soov tõigi mind tagasi kooli.

Sul on huvitav lugu. Miks pead selle rääkimist oluliseks?

Ma olen näide õppijast, kes on jõudnud oma valitud kutsehariduse erialani hoopis teistmoodi. Olen märganud sotsiaalmeedia spetsialisti eriala ümber veendumust, et see ongi vajalik vaid ühe valdkonna inimestele, kes soovivad edendada oma müüginumbreid, turundada ärisektoris või luua ägedaid kampaaniaid. Kahtlemata on see oluline ja mitte vähem tähtsam teistest, kuid ärgem unustagem ka valdkondi, kus esmapilgul ei pruugi see roll olla nii nähtav. Ka ise oma õpingutest rääkides olen märganud vestluspartnerite silmades segadust või üllatust oma erialavaliku suhtes. Niipea kui täpsustada, et õpitavad teemad – olgu selleks kommunikatsiooniplaani koostamine, strateegia loomine või visuaali tegemine – on ülekantavad ka teistesse valdkondadesse kui müügitöö, tekib esialgsest segadusest selgus. Sellest lähtuvalt olen oma õppetöö juurde kuuluvate praktikate raames samuti ujunud pigem vastuvoolu ja valinud üheks praktika sooritamise kohaks Tallinna Majanduskooli. Kindlasti ei ole see mugavustsooni valik, kuivõrd loodan saada sügavama sissevaate nii oma õpitava eriala mitmkesistesse võimalustesse kui näha, milline roll on sotsiaalmeedia spetsialistil avalikus sektoris.

Lõpetuseks, anna palun üks soovitus oma kaasõppijatele ja tulevastele õppijatele

Õppimist ei tasu peljata. Tuleb esmalt üles leida oma soov, tahe ning enda „miks?“. See annab kindluse, et ka keerulises õpisituatsioonis saab olla ennastjuhtiv ja võtta igast olukorrast kaasa selle, mis on just sulle oluline. See ei pruugigi alati koheselt olla tähenduslik, aga võib hoopis hiljem selleks muutuda. Mina ise pakin kooli lõpetades oma tööriistakasti lisaks õpitule ka oma head kaasõppijad samalt kursuselt, kes on kõik tulnud nii põnevatelt erialadelt, oma varasemate kogemuste ja teadmistega. See on ääretult suur ressurss, mis on kujundanud minu teekonda õppijana ja andnud loengutes võimaluse nendega koos erinevatel teemadel arutleda.