27. Mai 2021

Haridusjuhtide Praktikaprogramm 2021

ETV saates “Terevisioon” käis külas üks haridusjuhtide praktikaprogrammi mentorpaaridest – Tallinna Majanduskooli direktor Triin Laasi-Õige ja Bolt´i klienditoe juhi Fred Gehrke.

Mida õigupoolest on ühel koolijuhil Bolt´ist üle võtta, küsis saatejuht Katrin Viirpalu kohe alustuseks. Triin tõi välja ühe olulise mõtte, mille ta praktikalt enda jaoks kaasa võttis: “Juht ei pea andma õigeid vastuseid ega olema see, kes kõike teab, vaid tundma oma inimesi ja aitama neid hoida motiveerituna.” Mida aga koolijuhist praktikant Bolt´ile andis, saab teada juba “Terevisiooni” saatelõigust.

Aasta alguses käivitunud Haridusjuhtide Praktikaprogramm viis kaksteist Tallinna, Tartu, Valga ja Narva kooli direktorit ettevõtetesse praktikale, et edendada Eesti koolijuhtimise kvaliteeti. Programm kestab veel sügiseni, kuid organisatsioonipraktika on lõppenud ja senine kogemus on pannud direktorid koolielu ümber vaatama.

Teist aastat toimuva programmi läbiviijateks on Heateo Haridusfond, Tallinna Haridusamet, Fontes ja Tartu Linnavalitsus.

Tegemist on unikaalse programmiga, mis annab koolijuhtidele sügava sissevaate kaasaegse juhtimiskultuuriga organisatsiooni igapäeva ja nende toimimismudelitesse, et praktilise kogemuse kaudu omandada tippjuhile omaseid juhtimisoskusi.

Heateo Haridusfondi projektijuhi Ulla Kampi sõnul võib senise kogutud tagasiside põhjal öelda, et koolijuhid on jäänud senise kogemusega igati rahule. “Nad on tundnud end organisatsioonis kaasatuna ja nendele on usaldatud mõnedes teemades või projektides eestvedaja roll. Eeskujuks peetakse ettevõtete avatust, tugevat väärtusruumi ja organisatsioonikultuuri – see on koolijuhtidele tähtis väljakutse oma koolis arendamiseks,” rääkis Ulla Kamp. “Koolijuhtidele üllatusmomendiks kujunes näiteks erasektoris toimetamise kiire tempo, mis on mõneti erinev sellest, mida kogetakse koolielus.”

Tallinna Majanduskooli direktor Triin Laasi-Õige praktiseeris Bolt´is, kus tema mentorpaariliseks sai klienditoe juht Fred Gehrke. Laasi jaoks ületas programm kõik tema ootused. “Mu peamine soov, mis ka realiseerus, oli näha, kuidas ettevõttes juhitakse muutuseid – alates ettevalmistustest lõpetades teavitustöö ja töötajate kaasamisega. Olulisimaks õppimiskohaks oli inimeste juhtimise valdkond, sest praktikal olles mõistsin, kui suurt rolli mängib töötajat toetav, tema arengut suunav ja väärtustav juhtimine. Kogesin seda Bolt´is uskumatult ehedal ja läbimõeldud kujul,” kirjeldas Triin Laasi-Õige.
“Oma kooli suundusin tagasi tosina uute ideedega, mida rakendama hakata. Mõni nendest tahab lihtsalt otsuse vastu võtmist, teised aga vajavad veel aastate pikkust tööd ja kuuluvad unistamise kategooriasse. Tänaseks olen koos kooli arendusmeeskonnaga uuendanud rahuloluküsitlusi ja täiendanud õpilaste sisseelamisprogrammi. Lisaks tegelen kogu koostöö- ja arenguvestluste korralduse ümbermõtestamisega. Veel on kavas täiustada töötajate sisseelamisprogrammi, luua siseveeb ja laiemalt juurutada väärtuspõhist organisatsioonikultuuri,” täiendas ta.

Tallinna Saksa Gümnaasiumi direktor Kaarel Rundu tegi oma juhipraktika Wise’is, kus tema mentoriks oli tootejuht Lars Trunin. Ta leiab, et kui esialgu tunduvad startupid ja koolid pärit täiesti eri maailmadest, siis päriselt kannavad nad väga palju ühiseid väärtuseid. “Praktikat alustasin sise- ja väliskommunikatsiooni teemadest, mis mind enim paelusid, aga kogemuse vältel jõudsin laiemalt töötajate väärtustamise, tagasidestamise kultuuri, tööandja kuvandi ning andmepõhise juhtimise juurde. Wise’i pühendumusega loodud avatud ja läbimõeldud juhtimiskultuur…

Fontese partner ja arendustiimi juht Piret Jamnes, kes on koolijuhtidele arengutreeneriks, leiab, et kokkuvõttes kujuneb kogemus kõige kasulikumaks siis, kui osalejad veedavad piisavalt pika aja oma igapäevasest keskkonnast väljaspool. “Direktoritele polnud see lihtsalt tore külaskäik mõnda huvitavasse organisatsiooni, vaid reaalne juhtimisalane praktikum, toeks kogenud mentor. Koolist eemal viibimine võimaldas neil täielikult pühenduda ettevõttes tegutsemisele, et luua sellest väärtuslik õppeperiood.”

Programmis osalevad viis Tallinna haridusasutuse juhti (Tallinna Kopli Ametikool, Tallinna Saksa Gümnaasium, Tallinna Järveotsa Gümnaasium, Tallinna Ühisgümnaasium, Tallinna Pae Gümnaasium), kolm Tartu haridusasutuse juhti (Tartu Hansa Kool, Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium ja Tartu Mart Reiniku Kool) ning neli riigikooli juhti (Tallinna Majanduskool, Tartu Kunstikool, Valga Gümnaasium, Narva Vanalinna Riigikool).

Mentoreid ja praktikavõimalusi pakuvad Bolt, Fortumo, LHV, Pipedrive, SEB, Swedbank, Telia, Wise, Töötukassa ja Veriff.

Heateo Haridusfond on uue põlvkonna tehnoloogiaettevõtjate poolt asutatud filantroopiafond, mille eesmärgiks on anda hoog sisse algatustele, mis aitavad lahendada Eesti hariduse suurimaid sõlmküsimusi. Aastatel 2019-2021 toetab fond kokku miljoni euroga 10-15 algatust, mis tegelevad mõne fondi fookusteemaga: suurendada õpetajate järelkasvu, tõsta koolijuhtimise kvaliteeti, vähendada haridustee katkemist, kasvatada MATIK oskuste (loodus- ja täppisteadused ühes loovuse ja meeskonnatööga) omandamist. Haridusfondi idee algatajad on Taavet Hinrikus Wise’ist ja Martin Villig Boltist. Haridusfondi tööd juhib Heateo Sihtasutus.

Allikas: Heateo Haridusfond