5. November 2020

Tallinna Majanduskooli kaasavasse eelarvesse esitati kokku 52 ideed

Tallinna Majanduskooli teise kaasavasse eelarvesse esitati kokku 52 ideed ehk üle 2 korra rohkem võrreldes eelmise aastaga

Kaasamaks senisest enam õpilasi kooli eelarve üle otsustamisse, piloteeris Tallinna Majanduskool eelmisel sügisel esimest korda kaasavat eelarvet. Kuivõrd õppijad haakusid innukalt võimalusega kooli juhtimises ning ressursikasutuses kaasa rääkida, siis otsustas kooli juhtkond, et kaasavast eelarvest saab Tallinna Majanduskooli iga-aastane praktika. Nii oligi majanduskooli õpilastel ka sel aastal võimalik ajavahemikul 21.-31.10 esitada oma ideid selle kohta, kuidas muuta Tallinna Majanduskoolis õppimiskogemust veel paremaks ning õppijasõbralikumaks.

Esitatud ideed pidid jääma 10 000 euro piiresse ning olema selgelt põhjendatud, lisakulusid mitte kätkevad ning sisaldama indikatsiooni eeldatava maksumuse osas.

Kahjuks ei kvalifitseerinud mitte kõik ideed kaasava eelarve reeglitele vastavaks ning välja selekteerusid järgmised konkreetsed ettepanekud, mis lähevad edasi õppijatele hääletusele:

  • Veeautomaadid. Tellime 2 veeautomaati, mis võimaldavad lisaks tavalisele veele ka gaseeritud vee ja kuuma vee tarbimist. Maksumus kokku 8000 eurot.
  • Tervislikum toit. Rikastame söökla salativalikut ning katame kaasava eelarve vahendistest söökla salatikulu, mis teeb prae hinna õppijale soodsamaks ning salativalik oleks õppijatele tasuta saadaval. Maksumus 10 000 eurot.
  • Helikindlad kõne/töökabiinid. Kuna enamus õppureid on tööinimesed, siis on sage vajadus teha tööd kooli ajal ning selle muudaksid mugavaks modulaarsed kabiinid, mis summutavad heli ning võimaldaksid helikindlat muust keskkonnast eraldatud töökohta. Paigaldame avalikku ruumi 2 helikindlat kõne/töökabiini. Maksumus kokku 10 000 eurot.
  • Tegevused ühiseks vaba aja sisustamiseks loengutevahelisel ajal. Loome puhkeruumidesse võimalusi ühiseks vaba aja veetmiseks erinevate mängude näol, näiteks lauamängud, piljard, lauajalgpall, õhuhoki jms. Maksumus kokku 2000 eurot.
  • Iseteenindusega söökla. Modernne iseteenindusega söökla RFID tehnoloogial põhineva kaardi sisseseadega – kas salatibaar vmt, et kättesaadavus oleks igal ajal olemas. Kaardimakse võimalusega. Maksumus kokku 10 000 eurot
  • Puhkealade sisekujundus ja mugav mööblilahendus. Sisustame korrustel istumisnurgad uue mööbliga, et muuta puhkealad A ja B korpustes (B3, A2, A3, A4) hubasemaks ja kasutajasõbralikumaks. Maksumus 10 000 eurot.
  • Terviserada. Erinevat füüsilist aktiivsust nõudvad harjutused, mida saab loengutevahelisel ajal kehasirutuseks kasutada on märgitud terviserajale, mis kulgeb läbi koolimaja erinevate korruste. Maksumus kokku 4000 eurot.

Kuivõrd kaasava eelarve idee juurde kuulub algusest lõpuni rahva häälega arvestamine, siis lähevad need 7 valikut majanduskooli õpilastele hääletamiseks. Iga õppija saab hääletada kahe, tema arvates vajalikuma projekti poolt kuni 20. novembrini. Hääle andmiseks logi sisse enda majanduskooli kontoga.

Hääle oma lemmikutele saab anda vaid ühe korra: http://bit.ly/eelarvehaaletus2020 

Kuivõrd ettepanekute hulgas oli aga veel hulganisti väga häid mõtteid, siis otsustas kooli juhtkond väljaspool kaasava eelarve formaati töösse võtta veel järgmised tegevused:

  • Külmkapp sööklasse, võimaldamaks õppijatel hoiustada oma kaasavõetud toitu. Külmkapp paigaldatakse sobivasse kohta, näiteks sööklasse, kus on juba olemas mikrolaineahi ja veekeetja. Kasutustava on, et igal õhtul külmikusse jäetud või unustatud toit visatakse prügikasti, vältimaks saastunud toidu kogunemist külmikusse. Külmikus toidu hoiustamine on õppija enda vastutusel ja kool ei vastuta kadumaläinud toiduainete eest.
  • Ökoloogilise jalajälje vähendamiseks korraldame keskkonnasõbralikumalt ümber seni toimiva “topsimajanduse” kooli joogiautomaatide juures ning propageerime korduvkasutatavate joogipudelite ja kohvi joogianumate kasutust. TMK meenete valikus on olemas selleks nii veepudelid kui korduvkasutatavad kohvitopsid, mida saab osta raamatukogust. Eelkõige soovitame kasutada kaasatoodud korduvkasutusega joogitaarat.
  • Taara sorteerimine. Tellime 10 pandipakendi konteinerit koridoridesse.
  • Toitlustuse valiku parandamiseks palume sööklal lisada menüüvalikusse taimetoidu valiku ning pakkuda lisaks erineva suurusega portsjoneid.
  • Vegantoidu valikud. Püüame leida paindliku koostööpartneri toiduautomaatide pakkujate seast, et paigaldada fuajeesse vegansnäkkide valikuga automaat.
  • Laadimispesad elektroonikaseadmete laadimiseks klassiruumides. Pistiku- või laadimispesad projekteeritakse järkjärgult remontide käigus kõikidesse klassidesse ning hakatakse neid paigaldama. Vahepealseks perioodiks on juba tellitud pikendusjuhtmed klassides täiendavate laadimisvõimaluste tekitamiseks.
  • Nagid on juba paigaldatud tualettidesse, kus need veel puudusid.
  • Tualettide remont on koolil võetud plaani ning renoveerimistöödega alustatakse kuu aja jooksul. Planeeritav tööde valmimistähtaeg on uue aasta algus.
  • Vaadatakse üle klassiruumide aknad ning tihendatakse kus vaja.
  • Erialaste ajakirjade tellimise ettepanekud palume edastada raamatukogu spetsialistile:  heli.priimets@tmk.edu.ee
  • Väikelastega emadele A korpuse II korrusel asuvasse lastetuppa tingimuste loomine mähkmevahetuseks ja imetamiseks. Hetkel on ruum kõrge viirusohu tõttu suletud.
  • Parem netiühendus. Wi-Fi leviala on kaardistatud ning maja otstes parandatakse leviprobleemid. Planeeritud on veel sellel aastal uus kaabeldus ja täiendavate wifi lisaseadmete soetamine.
  • Peeglid avalikku ruumi. Tualettide renoveerimistööde käigus paigaldatakse ka lisapeegleid.
  • Vebinarid/seminarid ettevõtluse teemadel ehk “Jutuajamised ettevõtjaga”. Jutuajamiste raames kutsume majanduskooli õppuritele oma lugu ja kogemusi jagama erinevaid väike- ja suurettevõtete asutajaid, sh meie oma vilistlasi, et õppida reaalelu kogemuslugudest.
  • Videotehnika laenutus. Järgmise aasta renoveerimistööde nimekirjas on ka stuudioruumi ehitus ning plaan on see sisustada vajaliku audio-, video- ja fototehnikaga, et luua võimalus kvaliteetse sisumaterjali loomiseks.
  • Klassiruumis kasutuselolevate markertahvlite nähtavus. Markertahvlid on paigaldatud standardkõrgusele. Plaanime veel sel aastal katsetada reguleeritava kõrgusega markertahvleid, mida esialgu on planeeritud soetada 3 tk.
  • Kontaktivabad segistid. Parema hügieeni tagamiseks projekteeritakse uutesse tualettruumidesse kontaktivabad segistid (automaatne kätepesu).