27. Aprill 2022

Ülevaade bürootöötajate ja sekretäride kutsevõistlustest

14. aprillil toimus Noor Meister 2022 sekretäri ja bürootöötaja kutsemeistrivõistlus ning meil on siiralt hea meel ja uhke tunne, et meie tublid sekretäri eriala õppijad saavutasid võistlustel kõrged auhinnalised kohad.

Parim sekretär:

• I koht – Karolin Kormik, Tallinna Majanduskool
  • II koht – Nelli-Kai Kallas, Tallinna Majanduskool
  • III koht – Katriin Kask, Pärnumaa Kutsehariduskeskus

Tublilt esindas Tallinna Majanduskooli ka Marjana Bitšel.

Parimaks bürootöötajaks kuulutati Evely Goldberg Tartu Rakenduslikust Kolledžist.

Sekretäri võistluse võitja, Karolin Kormik, annab meile ülevaate toimunud võistlustest

14. aprillil toimus „Tippsekretär“ võistlus, mis alates 2019. aastast kannab nime „Bürootöötajate ja sekretäride kutsevõistlus“. Tallinna Majanduskooli oli võistlusel esindamas SR2191 eriala õpilased Karolin Kormik, Marjana Bitšel ja Nelli-Kai Kallas. Tagasi tulime suurepäraste tulemuste ja kindlasti kogemuse võrra rikkamana. Võistlusel osalesin kursusekaaslaste eeskujul ning olen kindlasti õnnelik, et sellest võimalusest kinni haarasin.

Võistluseks ettevalmistus algas märtsi keskpaigas. Meie tublid õpetajad (Aitäh, õpetajad Kristina Kask, Janne Kerdo ja Anne Ilp!) olid meile nõu ja jõuga abiks kogu ettevalmistuse ja võistluse perioodil nii õppematerjalide ja konsultatsioonide kui ka heade mõtete ning innustamisega.

Võistlus ise koosnes kahest osast: kirjalik osa ning avalik esinemine. Viimane oli kindlasti meie kõigi jaoks kõige stressirohkem. Varasemalt oli meile etteantud 10 teksti, mille kohta tuli koostada lühikokkuvõtted (kuni 5min) ning võistluspäeval tuli loosiga tõmmatud tekst žüriile ette kanda. Sellel päeval oli mul minu õnneks eriti õnnelik käsi ning tõmbasin loosiga enda jaoks kõige rohkem läbi töötatud ja mugavama teksti. See andis mulle võimaluse mitte niivõrd keskenduda vaid tekstile, kuid korrektsele seisakule, silmkontaktidele ja emotsioonidele. Kirjalik osa koosnes kolmest erinevast testist. Esimeseks ülesandeks oli e-kirja ja kirja kirjutamine. Teiseks osaks oli valikvastustega test dokumendihaldusest ning kolmandaks osaks valikvastustega test etiketireeglitest.

Päeva väitel oli meile Tartu Rakendusliku Kolledži õpilaste poolt ka toitlustus ning päeva lõpetasime piduliku söögikorra, autasustamise ja koogi söömisega. Olin ise üsna üllatunud, kui võitjana minu nimi välja hõigati, sest kõik võistlejad olid väga tasemel ning väärisid „Tippsekretäri“ auhinda.

Tänan väga Eesti Juhi Abi Ühingut niivõrd hea võistluse korraldamise eest! Kõik detailid olid paigas, hästi läbi mõeldud ning võistlusel osalemine puhas rõõm. Samuti olen väga uhke ka oma kursusekaaslaste (Nelli-Kai Kallas 2. koht ja Marjana Bitšel) heade tulemuste üle ning mul on väga hea meel, et sain koos nendega sellel võistlusel osaleda.

Uurisime ka II koha saavutanud Nelli-Kai Kallase käest, et kuidas käis võistlusteks ettevalmistumine

Minu põhiline ettevalmistus seisnes avaliku esinemise jaoks saadetud tekstidega töötamises, sest minu jaoks tundus see kõige mahukam ja kaalukam osa kutsevõistlusest. Õpetaja Kristina Kask oli igal sammul olemas ja jagas meie prooviesinemistele kasulikku tagasisidet, mis oli väga vajalik, et laval publikuga kontakti saada ja neid ennast kuulama panna.

Olulisel kohal oli ka kirja kirjutamine, mida me sekretärideks õppimisel oleme sessioonide ajal mitmeid kordi praktiseeriunud. Tundsin, et selles osas oli meil Janne Kerdo poolt väga tugev põhi all.

Sekretäritöö testide põhjalikul ettevalmistusel aitas meid Anne Ilp, kes saatis meile lahendamiseks palju erinevaid teste nii etiketi, dokumendihalduse ja üldise sekretäritöö kohta.

Tähtsaks pidasin ka vaimset ettevalmistust, et olla võistlusel enesekindel ja närveerimise asemel reaalselt vajalikele mõtteprotsessidele keskenduda . Et olla eneseteadlikum, lõin enda peas kujutluse sellest, milline soovin sekretärina olla ja kuidas võistlusel ennast ja oma kooli esindada.

Mida ise enda tugevusteks pead?

Pean enda tugevusteks inimestega suhtlemist, empaatiavõimet ja oskust toimuvatest sündmustest ja inimestest moodustuvat tervikpilti laiemalt vaadelda. Usun, et need oskused tulevad kasuks igal elualal.

Mida võistlustel osalemine Sulle andis?

Võistlusel osalemine andis mulle väga toreda uue kogemuse. Sain uusi teadmisi ning kinnituse iseenda jaoks, et olen valinud õige eriala. Kindlasti soovitan ka järgmiste aastate sekretäriõpilastel kutsevõistlusel osaleda! Võib esialgu tunduda veidi suursugune ja hirmutav, kuid tegelikult on iseenda proovile panemine rikastav ning äge kogemus, mida saab ka kaasõpilastega jagada.