12. Juuli 2022

Mis on Sinu äriidee? Õpetaja Rain Arro teekond ettevõtjaks

Saame lähemalt tuttavaks Tallinna Majanduskooli õpetaja Rain Arroga ning uurime, millega ta lisaks õpetajatööle veel tegeleb.

Millega tegeled Tallinna Majanduskoolis?

Tallinna Majanduskoolis õpetan juba 8 aastat majanduse, ettevõtluse ja turunduse aineid. Mulle meeldib õpilastele rääkida praktilistest kogemustest ja tuua näiteid elust enesest. Kõige parem õppimine on oma kogemuste põhjal, miks mitte ka õpilastega seda kõike jagada.

Millega lisaks majanduskoolis õpetamisele veel tegeled?

Minu suvine töökoht asub Saaremaa Puukoolis tuhandete pojengide keskel. Kohe kontori aknast jälgin pojengide õitsemist, teen postitusi sotsiaalmeediasse, lõikan lõikelilli pojengiistandusest ja annan külalistele soovitusi pojengisortide kohta. Kui nii võib öelda, siis see on kõige muinasjutulisem töökoht maailmas, kuna kontor asub arvatavasti maailma kõige romantilisemas aias – Saaremaa Peony Gardens. Siin toimub ka iga-aastane Saaremaa Pojengifestival, mida tullakse vaatama üle terve Euroopa.

Foto: Visit Saaremaa, fotograaf Valmar Voolaid

Millal ja kuidas jõudsid oma ettevõtte asutamise mõtteni?

Elus tuli hetk, kui esivanemate talukoha sain oma hoole alla ja see hakkas meeletult ressurssi vajama, nii rahaliselt kui ka ajaliselt. Kuid ühel suveõhtul mõtisklesin ja jõudsin järelduseni, et talu peab mind ülal pidama,  mitte mina talu. Tegin läbi klassikalise ajurünnaku, paigutasin tabelisse plussid ja miinused. Ideid, mida kõike mahutada 4 ha maa-alale sai palju. Mõtlesime koos äripartneriga läbi mitmed variandid, ka erinevad kultuurid, alustades tulpidest, roosidest, hortensiatest ning lõpetades õuna-, kirsi- ja muude viljapuudega. Idee otsingutel oli abiks reisimine Euroopa maades, kus lillekasvatus on pikem traditsioon ja elatusallikas. Lõpliku arusaama andis ka meie üürike suvi, arvestades Saaremaa turismihooaega, kus pojeng õitseb täpselt juunis-juulis ning Saaremaad külastab kõige rohkem turiste. Kolm aastat pingutust ja Saaremaa Puukool oligi külastamiseks valmis 1. mail 2020 – nüüdseks oleme 3 aastat olnud avatud.

Foto: Saarte Hääl, fotograaf Maanus Masing

Millised on olnud suurimad väljakutsed Sinu ettevõtjakarjääris seni?

Suurim väljakutse on paberile pandud ideed ja peas läbimängitut hakata ellu viima. Et unistused ei jääks vaid unistusteks, tuleb palju pingutada nii vaimselt kui ka füüsiliselt. Kogu Saaremaa Peony Gardens kontseptsioon, mis oli paberil, tuli nüüd ise oma kätega üles ehitada 4 ha maa-alale. Hetkel kasvatame puukoolis ca 70 erinevat maailma parimat pojengisorti ja neist 48 sorti kasvatame lõikelillede istanduses.

Foto: Meriliis Metsamäe

Mis on Sinu töö juures see miski, mis paneb jätkuvalt silma särama?

Külastajate siiras vaimustus, ootuste ületamine, uudishimu jne. Sest paljude jaoks Saaremaa Peony Gardens istanduse külastamine ajas pea-peale kogu nende arusaama aiast ning oskused ja lähenemine aiandusele terviklikult. Külastajate ootuste ületamine on kõige tähtsam. Paljudele ei paku huvi juba nähtud aiad ja keegi ei taha tulla vaatama seda, mis igaühel oma hoovis ja aias olemas on – tuleb eristuda ja silma paista.

Kuidas sündis otsus ja millest oli ajendatud soov lisaks ettevõtlusega ka õpetamisega tegeleda?

Mulle meeldib väga suhelda ja arutleda, mis toimub ärimaailmas, seda ka inimestele lahti seletada, kasutades selleks tundides oma ettevõtte näiteid. Kui sa oled elus kedagi aidanud, siis sa oled ise ka palju õnnelikum.

Milliseid aineid õpetad Tallinna Majanduskoolis?

Majanduskoolis õpetan peamiselt majanduse ja ettevõtlusega seotud aineid: majandusõpetus, turumajandus, ettevõtlus, turundus, turunduskampaaniad ja eelarvestamine.

Kellel soovitaksid majanduskooli väikeettevõtja või ärikorralduse erialale õppima tulla?

Neil, kes soovivad reaalselt oma ideed ellu viia ja vajavad selleks lisateadmisi. Teooriat võib alati lugeda iseseisvalt raamatust, kuid kui sinu soov on jõuda kuskile kaugemale paberile joonistatud plaanidest, siis võta sammud ette ja tule majanduskooli minu loengutesse, saad kogemuse võrra rikkamaks.

Foto: Meriliis Metsamäe

Kui soovid ka ise alustada ettevõtlusega, kuid vajad selleks veidi julgustust ja juhendamist, siis tule õppima ettevõtlust või ärikorraldust.

Tallinna Majanduskoolis õpitu aitab Sul teha elus just neid valikuid, mida ise soovid!

Esita sisseastumisavaldus juba täna, sest vastuvõtt uueks õppeaastaks lõpeb peagi!