Turundusspetsialisti Kristi Heili praktika Ibiza linnavalitsuses
Tallinna Majanduskooli turundusspetsialisti eriala õppija Kristi Heil sooritas oma praktika osaliselt Hispaanias, Ibiza linnavalitsuses. Nüüd on meil hea võimalus Kristiga tuttavaks saada ning tema välispraktikast täpsemalt lugeda.
Ole hea ja tutvusta ennast veidi ning räägi, kuidas jõudsid oma õpingutega Tallinna Majanduskooli?
Olen ettevõtja ning pakun fotograafi teenuseid eraisikutele ja ettevõtetele, sh (ameti)portreed, toote- ja reklaamfotod. Fotograafina olen viimase 8 aasta jooksul väga palju turundusega kokku puutunud. Olen ise õppinud, raamatuid lugenud, kuulanud erinevaid e-koolitusi. Covid’i ajal süvenesin sellesse teemasse veel rohkem ja tekkis mõte oma tegevusvaldkonda laiendada ning turundusteenuseid pakkuma hakata. Kuna ülikooli diplom teiselt erialalt oli juba olemas, siis mõtlesin, et proovin ka kutsekoolis õppimist. Nii jõudsingi Tallinna Majanduskooli. Üks koolitulemise eesmärk oli uute teadmiste ammutamine ja kindlustunde saavutamine turundusteenuste pakkumisel teistele väikeettevõtjatele.
Mida õpid või õppisid Tallinna Majanduskoolis ja kuidas leidsid võimaluse, et minna välispraktikale?
Lõpetasin sel kevadel Tallinna Majanduskoolis turundusspetsialisti eriala. Kuna tulevikuperspektiivis vaatan ka Eestist väljapoole, siis koolituleku eeldus oli võimalus minna välispraktikale. Info selle kohta leidsin kooli kodulehelt.
Kus oma välispraktika sooritasid ning milliste ülesannete ja projektidega praktika ajal tegelesid?
Oma välispraktika sooritasin Hispaanias, Ibiza saarel, kus olin kokku 5 nädalat.
Minu praktikakoht oli Ibiza linnavalitsuses, turundus- ja kommunikatsiooniosakonnas. Nende eesmärgiks oli kujundada linnapea ja teiste poliitikute kuvandit, tuua neid linnarahvale lähemale ning näidata ja rääkida kõigest sellest, mida linnavalitsus linna ja inimeste heaks ära teeb.
Kuna minu tugevusteks on pigem visuaalne pool, siis suur osa ülesannetest hõlmas sotsiaalmeedia postituste, plakatite ja ajalehe bännerite kujundamist. Käisin ka erinevate ürituste avamistel ning pressikonverentsidel, kus pildistasin ja tegin videosid nii sotsiaalmeedia kui ka televisiooni jaoks.
Üks suurem projekt, milles osalesin oli loomade varjupaiga kampaania “Adopteeri koer/ kass varjupaigast, mitte ära osta”. Teine oli keskkonnakampaania, mis hõlmas inimeste teadlikkuse tõstmist seoses suitsukonide ja närimiskummi maha viskamisega. Samuti tegelesime üldise prügi mahaviskamise, merre sattumise ja tänavale jätmise probleemi lahendamisega. Valitsuse üks lubadustest oli Ibiza linn puhtaks teha, seega viimane kampaania oli nende jaoks väga oluline.
Kuna mulle väga meeldis ka linna peal ringi jalutada ning pilti teha, siis koostasin neile ka omapoolse galerii tehtud fotodest ning aitasin neid pildipanga loomisel.
Tooksin välja veel selle, et esimesest päevast peale suhtuti minusse kui kolleegi, mitte kui praktikanti ning mul on hea meel, et sain võimaluse tegeleda päris asjadega.
Ole hea ja too välja, millised olid suurimad väljakutsed ja õnnestumised, üllatused välisriigis elades?
Suurim väljakutse oli kohaneda avatud ja väljapoole elava kultuuriga. Samal ajal olles ümbritsetud paljudest inimestest, saada hakkama üksi olemise tundega. Kõik rääkisid hispaania keeles ja keegi ei lasknud end sellest häirida, et ma midagi aru ei saanud. Aga see-eest õppisin mõned uued hispaaniakeelsed sõnad!
Teine väljakutse oli harjuda sealse töökultuuriga. Hispaanlased on väga töökad, kuid teevad seda võrreldes eestlastega veidi teistsuguse energiaga. Inimesed ei ole nii tõsised, sotsiaalsus on väga oluline päeva osa (näiteks algasid hommikud ühise kohvi ja söömisega), kõik on rõõmsad ja naeratavad. Ma olin üllatunud, kui positiivselt ja avatult võeti näiteks minu ideid ja mõtteid kuulda ning viidi ellu.
Üllatus oli ka see, kui sõbralikud ja rahvamehelikud olid sealsed poliitikuid. Näiteks, kui linnapea mööda tänavat käis, siis inimesed tervitasid teda, rääkisid juttu ning õhkkond oli väga vaba.
Välispraktika oli minu jaoks suur õnnestumine, mul on väga hea meel, et mul tekkis võimalus Ibizale minna, tööl ülesannetega hakkama saada ning minu tööga jäädi väga rahule. Isiklikus plaanis oli kõige suurem õnnestumine see, et hakkasin iseennast, oma oskusi ja tööd rohkem hindama.
Millised eesmärgid välispraktikaks seadsid ning kas need said täidetud?
Välispraktikale minnes oli eesmärgiks koguda uusi teadmisi ja oskusi turundusvaldkonnas ning näha, milline on töökultuur välisriigis. Nägin hoopis teistsugust vaadet linnavalitsuse tööle ning paratamatult jäin mõtlema antud teema puhul ka Eesti kontekstis. Meil arenguruumi on.
Isiklikus plaanis oli eesmärgiks panna end proovile, õppida kohanema uue olukorraga ning hakkama saada sotsiaalsusega. Hea meel on tõdeda, et eesmärgid said kindlasti täidetud.
Mida oskaksid soovitada teistele välispraktikast huvitatud õppijatele?
Kui see mõte juba peast läbi käinud on, siis soovitan välispraktikal osaleda. Olles ise välismaal nii õppinud kui ka nüüd praktikal käinud, võin öelda, et see tuleb igas mõttes kasuks – olgu see siis erialases või isiklikus plaanis.
Kas oli ka midagi sellist, millega ei osanud eelnevalt arvestada?
Hispaanlased ei taha ning väga ka ei oska inglise keelt rääkida (sh poliitikud), isegi Ibizal, mis on väga turismile suunatud.
Kellele ja miks soovitaksid tulla õppima Tallinna Majanduskooli?
Soovitan Tallinna Majanduskooli turundust õppima tulla inimesel, kellel ei ole antud teemaga olulist kokkupuudet olnud, aga huvi antud valdkonna vastu on. Võimalus on väga paljude toredate inimestega tuttavaks saada, uusi kontakte luua ning kuulata praktilisi näiteid turundusmaastikult.
Tallinna Majanduskooli õpilaste ja õpetajate õpirändeid toetatakse Erasmus+ programmi projektidest.