Sekretär Mari-Ann

Tallinna Majanduskool – nurgakivi sinu tulevikule!

Alustades sellel aastal Tallinna Majanduskoolis sekretäri kutseõppe teist kursust, olen veendunud, et Tallinna Majanduskool on tõesti nurgakivi minu tulevikule. 
 


 

 

Tallinna Majanduskooli sattusin tegelikult täiesti juhuslikult. Kasvatades sisseastumiskatsete hetkel üksinda pooleteise aastast last, mõtlesin – mida ma edasi teha tahan. Mul on võimalus minna tegema tööd, mis mulle ei meeldi või avastada uusi väljakutseid.
Katsetele minnes teadsin, et sekretäritöö eriala on piisavalt lihtne kuid ent huvipakkuv ja kasulik, et proovida lapse kõrvalt koolis käimist. Määravaks sai kooli valiku puhul ka asukoht – kuna elan Õismäel, teadsin, et saan vajadusel kiiresti koju minna.
Mõneti pani mind esialgu kahtlema asjaolu, kas tahan pingutada ainult kutsetunnistuse nimel. Natuke süvenedes mõistsin, et tegelikult saan ju peale paari aastat alati leida variandi enda arendamiseks ja sekretäritöö eriala lähedase kraadi saamiseks teistes koolides. 
 
Tänaseks on edukalt läbitud esimene kursus, mis kujunes täpselt minu ootuste järgi. Nagu igas koolis ja õppekaval, on ka sekretäritöös nii kergemaid aineid ning aineid, kus peab väga põhjalikult ennast järgmiseks sessiooniks ette valmistama. 
Näiteks minu jaoks on kerge3mad praktilise osakaaluga (ilukiri, arvutiõpe, EDHS) või silmaringi ning kogemust vajavad ained (eetika, klienditeenindus). Oodatust põhjalikum ning üllatavalt keerulisem tundusid dokumendihaldus, dokumenteerimine ning etikett. Esialgu tundus, et varasemad teadmised annavad hea põhja, kuid tegelikult on kõik palju spetsiifilisem, huvitavam ning loomulikult ka sedavõrd keerukam. 
Võõrkeelte kohta võin öelda, et kui ei ole ikka 7 aastat praktikat ega pidevat kokkupuudet omanud, siis on raske end vabaks lasta ning näidata milleks tegelikult võimeline oled. Keelepraktika ning võõrkeelte omandamine on tänapäeval väga kõrgelt hinnatud ning keeli peaks igal võimalusel proovima kasutada. Siinkohal ei saa öelda, et tagasihoidlikkus oleks voorus või „ah eesti keelest peab Eestis piisama“.
Õppides sessioonõppes, möödus esimene kursus kui linnulend, eriti esimene poolaasta. Kui aasta lõpus oli vaja hakata praktikakohta otsima, siis tundus kevad ka juba hirmutavalt lähenevat. Praktikat otsides saatsin laiali lausa 15-20 avaldust. Vastuseid ei tulnud ega tulnud ning mul tekkisid juba igasugused mõtted, et äkki jään praktikakohata või pean praktika suveperioodi lükkama.  
 
Siiski saabusid esimeste reageerijad, kes olid meie oma kooli koostööpartnerid või avalik-õiguslikud organisatsioonid. Näiteks PERH, kes pakkus ainult arhiivi praktikale kohta. Täna töötan erialasel ametikohal Eesti Töötukassas, mille sain läbi praktika. Võib olla oli see lihtsalt juhuste kokkulangemine, ent andsin ka endast praktikal maksimumi. Kümne nädala nädala jooksul sulandusin piisavalt sisse ja julgesin küsida, kas silmapiiril vabaneb mõni ametikoht. Olin teadlik, et vabanemas oli dokumendihalduse spetsialisti koht, ent tegemist oli aegunud sisekonkursiga, siis arvestasin et kindlasti neil on inimene leitud. Nii see ka oli, sain pakkumise kohalikku büroosse. Oleksin ka sellega nõus olnud, kuni ühel päeval praktikajuhendaja ütles et too kandidaat loobus ning dokumendihalduse spetsialisti koht on põhimõtteliselt minu. 
Istudes hommikul enda töölaua taha võin vabalt öelda uhkusega, et Tallinna Majanduskool andis tõesti hea tõuke minu tulevikule. Enam ei ole oluline minu lõputunnistuse tase, eelarvamused ega põhjused miks valisin just Tallinna Majanduskooli. Tänase päeva seisuga võin olla vaid tänulik Tallinna Majanduskoolile. Loomulikult soovin veel edasi õppida, kindlasti ka samas suunas. Eriala ja töö ning võimalused on väga head. Kuna sekretär ei ole tänasel päeval enam nukk, vaid kogemuste ning teadmistega töötaja, siis julgen soovitada kõigil kel vähegi huvi kontori sisekorra ning dokumendiringluse ja -töö vastu, alustada just Tallinna Majanduskoolist.